Nowe książki w bibliotece – wrzesień 2018
Nancy H. Kleinbaum
Stowarzyszenie umarłych poetów
Rozpoczyna się rok szkolny w Akademii Weltona, elitarnej szkole średniej o wielkich osiągnięciach i nader surowej dyscyplinie. W miejsce odchodzącego na emeryturę nauczyciela przychodzi nowy, John Keating. Czterem zasadom Akademii, którymi są : Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość, przeciwstawia inny sposób kształtowania i wychowania młodych ludzi. Co zwycięży : rygorystycznie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?
Eric Emmanuel Schmitt
Oskar i Pani Róża
Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma za sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji…
Henryk Sienkiewicz
Quo vadis
Rzym za czasów Nerona. Cezar-szaleniec terroryzuje patrycjuszy. Wolny od lęku przed nim jest jedynie Petroniusz, arbiter elegancji, człowiek mądry, znawca sztuki, miłośnik piękna. Ale i jego dotkną wypadki, które wkrótce nadejdą, zwłaszcza, że będzie chodziło o życie jego krewnego i przyjaciela, Marka Winicjusza oraz ukochanej Marka, pięknej Ligii.
Juliusz Słowacki
Balladyna
Jeden z najbardziej znanych dramatów Juliusza Słowackiego – opowieść o dwóch siostrach, Alinie i Balladynie, które, by rozstrzygnąć spór o rękę księcia Kirkora postanawiają nazbierać w lesie malin.
Barbara Kosmowska
Pozłacana rybka
Z opinii znawcy literatury dziecięcej i młodzieżowej: Barbara Kosmowska, mistrzyni psychologicznych portretów, opowiada o materii ludzkiego życia, w którym rzeczy ważne splatają się z błahymi, o heroizmie codzienności. Choroba brata, pierwsza miłość, rozwód rodziców wymuszają na młodziutkiej bohaterce rewizję własnej postawy, skłaniają do stawiania pytań. Czytelnik znajdzie tu subtelną diagnozę dylematów młodości. To jedna z tych książek, o których pamięta się długo po odłożeniu na półkę. Niepokoi, skłania do refleksji, stawia ważne pytania, wymaga dopowiedzenia własnym życiem. Grzegorz Leszczyński
Ignacy Krasicki
Żona modna
Agata Christie
Dwanaście prac Herkulesa
Esencja stylu mistrzyni kryminału zamknięta w cyklu zgrabnych opowiadań z niezastąpionym Herkulesem Poirot. Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę – stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu kryminalnych zagadek, z których każda ma związek z pracą jego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nieszablonowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii.
Ferenc Molnar
Chłopcy z Placu Broni
Był ciepły wiosenny dzień, gdy chłopcy z Placu Broni wbili w ziemię włócznie ze srebrnymi grotami, a na szczycie swej twierdzy wywiesili czerwono – zieloną chorągiewkę. Wiedzieli, że walczyć i zwyciężać można tylko wtedy, gdy panuje zgoda. Czy pokonali Czerwone Koszule? Czy plac znów stał się dla nich spokojnym miejscem zabaw?
Rafał Kosik
Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Pierwszy tom bestsellerowej serii. Fantastyczna i przezabawna powieść o polskich trzynastolatkach, nie tylko dla trzynastolatków! Przeczytajcie o przyjaźni, zwariowanych wynalazkach, sztucznej inteligencji, skarbach, duchach, robotach, latającym talerzu i… nastoletnich uczuciach.
J.R.R.Tolkien
Hobbit, czyli tam i z powrotem
Zarówno „Hobbit”, jak i „Władca Pierścieni” powstały pod wpływem dobrze znanych autorowi skandynawskich mitów i staroangielskich legend, pełnych czarodziejów, smoków i przedmiotów o nadprzyrodzonej mocy. Fantastyczny, przemyślany do najdrobniejszych szczegółów świat powieści niezmiennie zachwyca kolejne pokolenia czytelników.
Janusz Christa
Kajko i Kokosz. Szkoła Latania
Komiks o przygodach słowiańskich wojowników.
Bolesław Prus
Katarynka
Katarynka Bolesława Prusa przedstawia zderzenie dwóch światów, wykształconego mecenasa – pana Tomasza i ubogiej, niewidomej dziewczynki.
Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe
Mikołajek
Pierwszy tom przygód Mikołajka to dziewiętnaście opowiadań o przeróżnych sytuacjach, które mają miejsce w szkole, w domu, na podwórku i w domach kolegów. Bawi się z kolegami w kowbojów, gra w futbol, pali cygaro, kłóci się i bije, a nawet ucieka z domu. Zmierza się z wieloma problemami w domu i kłótniami między rodzicami. To w gruncie rzeczy dobry chłopiec, który ma najlepsze intencje, choć niekiedy wychodzi mu nieco gorzej.