Nowości w bibliotece – marzec
„Inny niż wszyscy” Per Nilsson
„W klasie Dawida jest chłopiec z zespołem Aspergera. Pani mówi, że to nie choroba. Skoro nie, to dlaczego ma taką dziwną nazwę? To prawda, że Oskar zachowuje się trochę inaczej niż wszyscy. Ale czy Dawid nie jest czasem do niego podobny? I czy to znaczy, że też nie jest zupełnie normalny? A w ogóle, co to znaczy być normalnym? Świetne opowiadanie o inności, normalności i relacjach w klasie z perspektywy 9-10-letniego chłopca. Na poważnie i z humorem.”
„Lewy.. chłopak, który zachwycił świat” Yvette Żółtowska-Darska
„To uniwersalna historia chłopca, który ani przez chwilę nie wahał się, co jest dla niego ważne. Opowieść, o wielkim talencie i konsekwencji. O tym, że nawet porażkę można przekuć w sukces. To współczesna bajka, w której wszystko wydarzyło się naprawdę. Przywraca wiarę w siebie i uskrzydla.”
„Ronaldo, chłopiec, który wiedział, czego chce” – Y. Żółtowska-Darska
„Miał osiem lat, kiedy jego drużyna przegrywała wszystkie mecze. Dwanaście – kiedy opuścił rodzinę i zamieszkał w lizbońskim internacie. Piętnaście – kiedy wykryto u niego wadę serca uniemożliwiającą karierę piłkarską. Dwadzieścia cztery, kiedy został… najdroższym graczem wszechczasów!”
„Ronaldo” to uniwersalna opowieść o żelaznej woli i determinacji w drodze na szczyt. O niezwykłym talencie, sile marzeń i ciężkiej pracy. O piłce nożnej, dla której czasem trzeba poświęcić bardzo wiele.\
„Mechaniczny książę” Cassandra Clare
Drugi tom trylogii diabelskie maszyny. Na pewno ucieszy wszystkich fanów wcześniejszej serii pani Clare „Dary aniołów”.
„W magicznym podziemnym świecie wiktoriańskiego Londynu Tessa znalazła bezpieczne schronienie u Nocnych Łowców. Jednakże bezpieczeństwo okazuje się nietrwałe, kiedy grupa podstępnych członków Clave zaczyna spiskować, żeby odsunąć jej protektorkę Charlotte od kierowania Instytutem.
Gdyby Charlotte straciła stanowisko, Tessa znalazłaby się na ulicy… jako łatwa zdobycz dla Mistrza, który chce wykorzystać jej moc do własnych celów. Z pomocą przystojnego i autodestrukcyjnego Willa oraz zakochanego w niej Jema Tessa odkrywa, że wojna Mistrza z Nocnymi Łowcami wynika z osobistych pobudek. Mistrz obwinia ich o spowodowanie tragedii, która zniszczyła mu życie. Żeby poznać tajemnice przeszłości, cała trójka odbywa podróże do mglistego Yorkshire, do rezydencji, w której kryją się nieopisane okropieństwa; do londyńskich slumsów i zaczarowanej sali balowej, gdzie Tessa odkrywa, że prawda o jej pochodzeniu jest bardziej złowieszcza, niż przypuszczała.”
„A ja jestem Polak mały” Eliza Piotrowska
„Dlaczego coraz rzadziej używa się słowa ojczyzna, czym jest patriotyzm i jak być dzisiaj patriotą, co to są wzorce i dlaczego tak bardzo trzeba na nie uważać, co by było, gdyby praprababka nie poszła do krawca, jak nie bać się nieznanego, jak sprawić, żeby bycie Polakiem otwierało na bogactwo otaczającego świata – o tym wszystkim w najnowszej książce Elizy Piotrowskiej.
Autorka, od lat mieszkająca na emigracji, porusza obciążony historycznie temat bez nadęcia, patosu i nachalnej dydaktyki, prowadząc do tego, że abstrakcyjna dla dziecka koncepcja ojczyzny przestaje być już tylko abstrakcją i staje się częścią znanej mu rzeczywistości. Co więcej – pokazuje, że każdy, również dziecko, ma na tę rzeczywistość wpływ.”
„Smocza straż” Brandon Mull
„Smocza Straż” to nowa pozycja Brandona Mulla. Książka, dla wszystkich tych, którzy kochali i nadal kochają „Baśniobór”.
„Po pokonaniu demonów następuje pozorny pokój. Tymczasem król smoków ma dość zamknięcia w azylu, podburza do walki swoich poddanych i chce przejąć władzę nad światem. Najpierw jednak musi zdobyć władzę we własnym więzieniu, w czym konsekwentnie będzie próbować mu przeszkodzić Kendra i Seth. Czy smokom uda się przejąć władzę nad światem?”
„Tato, a po co?” Wojciech Mikołuszko
„Te dzieciaki nie mają sobie równych w dociekaniu, jak działa ten nasz świat i po co to wszystko, co nas otacza, czego doświadczamy i czym sami jesteśmy. Pytania, które zadają są bardzo różne: niekiedy śmieszne, czasem poważne albo dziwaczne. Ale czy rzeczywiście? Odpowiedzi na dziecięce pytania nierzadko wymagają rozwikłania największych zagadek współczesnej nauki.
Bo czy ktoś z Państwa już wie, dlaczego mleko jest białe i czy da się przewiercić Ziemię na wylot? Albo po co wiewiórkom pędzelki na uszach, czy kijanki wiedzą, kto jest ich mamą i dlaczego najbardziej zimno jest nam w nos? No właśnie. Jak powiedział Kacper: – Nie ma głupich pytań – są tylko trudne pytania. I prawdziwą sztuką jest umieć na nie odpowiedzieć.
Wojciech Mikołuszko, tata dwójki ciekawskich bohaterów książki i znany dziennikarz naukowy zarazem, ponownie podjął się tego trudnego zadania. W książce „Tato, a po co?” bardzo przystępnie wyjaśnia wiele skomplikowanych zagadnień. W tym trudnym zadaniu wspiera go Tomasz Samojlik, który przygotował bardzo zabawne ilustracje.”
„Tato, a dlaczego?” Wojciech Mikołuszko
„Zapewne słyszysz setki takich i podobnych, piekielnie trudnych pytań.
Świetnie! Twoje dziecko jest ciekawe świata.
Ale czy wiesz, co mu odpowiedzieć?
Oto książka, która Ci pomoże. Znajdziesz w niej odpowiedzi na 50 ważnych pytań.
Autor – ceniony dziennikarz naukowy, a zarazem ojciec dwójki bohaterów książki – znalazł rozwiązanie wielu trudnych zagadek.
Zawiłe problemy wyjaśnił w niezwykle barwny, dowcipny, a przy tym prosty sposób.
Zabawne rysunki, ilustrujące każdą z odpowiedzi, pomogą dziecku zrozumieć istotę problemu.
Sprawią mu też wiele radości i pobudzą jego ciekawość.”