Jakie czynniki sprawiają, że dzieci nadużywają smartfonów?
Co możesz zrobić jako rodzic:
- Pamiętaj o tym, że zawsze masz możliwość założenia kontroli rodzicielskiej na urządzenie, które jest używane przez twoje dziecko. Kontrola taka pozwala nie tylko na instalowanie oprogramowania za Twoją zgodą, ale również pomaga Tobie monitorować to, co ze smartfonem/tabletem robi Twoje dziecko.
- Pamiętaj, że to nie smartfon i internet są niebezpieczne, ale nasze nieodpowiednie wykorzystywanie tych urządzeń i ich zasobów.
- Jeśli to możliwe wykorzystuj aplikacje oraz platformy internetowe do edukacji swojego dziecka.
- Wspólnie z dzieckiem ustal zasady codziennego korzystania z mediów cyfrowych. W tym celu możesz użyć specjalnie przygotowanej dla rodziców strony internetowej http://domowykodeks.pl/. Wchodząc w zakładkę dla rodziców możesz pobrać wzór domowego kodeksu odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych.
- Stosuj się do ustalonych wspólnie z dzieckiem zasad. Tylko wtedy sprawisz, że dziecku będzie łatwiej przestrzegać owych zasad. Ustalone wspólnie z dzieckiem zasady sam/sama przestrzegaj. To spowoduje, że również Twojemu dziecku będzie łatwiej owe zasady przestrzegać.
- Pamiętaj, że ustalone zasady nie są ustalone raz na zawsze i jako takie mogą podlegać zmianie.
- Nigdy nie instaluj swojemu dziecku określonego portalu społecznościowego przed upływem wieku zgodnego z prawem. Dla Facebook’a jest to 13 lat, dla Snapchat’a lub Instagram’a – 12 lat. Jeśli zrobisz inaczej pamiętaj, że łamiesz prawo i dajesz swojemu dziecku przyzwolenie na takie postawy.
- Dużo rozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat używania portali społecznościowych poruszając takie wątki jak ochrona prywatności, poprawność używanego języka, kreowanie własnego wizerunku w sieci i idących za tym konsekwencji.
- Zdobądź wiedzę na temat bezpiecznych ustawień kont na portalach społecznościowych.
- Pamiętaj, że to, co zamieszcza Twoje dziecko w zasobach Internetu zostaje tam na zawsze nawet wówczas, kiedy poszczególne aplikacje i portale społecznościowe deklarują inaczej.
- Pamiętaj, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie, a zatem istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko podgląda również to, w jaki sposób Ty używasz mediów społecznościowych. Poświęć trochę czasu na obserwację samego/samej siebie w kontekście Twojej aktywności na portalach społecznościowych.
- Zawsze staraj się rozbudzać ciekawość życia w twoim dziecku. To jest podstawą do tego, aby w przyszłości twoje dziecko było człowiekiem pełnym pasji oraz zainteresowań.
- Wykaż się kreatywnością w organizowaniu czasu wolnego dla swojego dziecka, przypomnij sobie w jaki sposób sam spędzałeś czas, kiedy dostęp do urządzeń mobilnych był niemożliwy/bardzo ograniczony.
- Jednocześnie pozwól dziecku na samodzielne rozwijanie swojej kreatywności, pozwól mu podążać za swoimi pomysłami, nie wyręczaj go we wszystkich aktywnościach, pozwól bawić się według własnego (nawet najbardziej abstrakcyjnego) pomysłu. NIECH SAMO DOŚWIADCZA!
- Pamiętaj, że rodzic jest pierwszym i najważniejszym nauczycielem dla swojego dziecka, również w kwestii codziennego używania mediów cyfrowych. Dlatego pokonaj pierwszy opór związany z tym, że Twoje dziecko może posiadać większą wiedzę na temat nowych technologii i mediów cyfrowych. Nie jest to wystarczający powód, aby zupełnie wycofać się z edukacji medialnej swojego dziecka.
- Biorąc pod uwagę proces naśladowania pamiętaj o tym, aby nie nadużywać mediów cyfrowych w obecności swojego dziecka.
- Pamiętaj o tym, że edukacja jest zawsze procesem dwustronnym, to znaczy, że Twoje dziecko może być nauczycielem dla Ciebie w zakresie używania innowacyjnych aplikacji oraz programów komputerowych. NAUCZ MNIE – te słowa wypowiedziane w kierunku własnego dziecka mogą spowodować, że będziesz na bieżąco z obsługą nowych technologii. Ponadto wpłynie również na umocnienie waszej relacji, sprawiając, że dziecko będzie czuło się potrzebne.
- Jeśli planujesz w najbliższym czasie zmienić swój telefon komórkowy na nowszy model zaangażuj w ten proces swoje dziecko. Niech pomoże ono Tobie wybrać smartfon, uaktualnić go czy wgrać nowe aplikacje. To doskonały moment na to, aby porozmawiać z dzieckiem o ochronie własnego wizerunku w sieci, jak również poznać najważniejsze aplikacje wykorzystywane przez młodych użytkowników mediów cyfrowych.
- Przytulaj swoje dziecko i mów, że jest dla ciebie bardzo ważne, i że bardzo je kochasz.
- Uczyń wszystko co możliwe, aby Twoje dziecko wiedziało, że cokolwiek się nie wydarzy, zawsze może liczyć na Twoją obecność i wsparcie.
- Pamiętaj, że najlepszym czynnikiem chroniącym Twoje dziecko przed jakimkolwiek wejściem w problem jest dobrze zbudowana relacja z Tobą.
- Umiejętnie rozgraniczaj pojęcia kontakt i relacja. Ten pierwszy może być nawiązywany przez Internet, ta druga zawsze wymaga osobistego spotkania. O różnicy między pojęciami zawsze przypominaj swojemu dziecku.
- Pamiętaj o tym, że istnieją naukowe dowody na to, że ludzie, którzy tworzą ze sobą dobre relacje są bardziej szczęśliwi, żyją dłużej, są bardziej zdrowi, a procesy związane ze starzeniem się przebiegają bardziej łagodnie.
- Pamiętaj, że nie liczy się ilość spędzonego z dzieckiem czasu, lecz jego jakość. Jakoś ta budowana jest przez dobrą relację, domowe rytuały oraz rodzinne ramy, w tym zasady odnoszące się do używania mediów cyfrowych w domu.
Autorem powyższych treści jest Maciej Dębski z Fundacji Dbam o Mój Zasięg. Zachęcam do zapoznania się z pełną treścią artykułu na stronie www.dbamomojzasieg.com