Jak wygląda moje DNA, czyli 2a i 3c na “Nocy biologów”

Noc biologów 

10 stycznia 2020r. uczniowie z klas 2a i 3c, uczestniczący  w zajęciach pozalekcyjnych „Poznaję, doświadczam, wiem”, w ramach „Nocy biologów” w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu  mieli możliwość zobaczenia swojego DNA  w czasie warsztatów „W zdrowym ciele – zdrowy gen”. Najpierw jednak poznali budowę komórki i jej funkcje. Dowiedzieli się, jakie czynniki wpływają na prawidłowy rozwój komórek, a co powoduje, że ulegają one uszkodzeniu. Poznali mechanizm powstania nowotworów i sposoby, dzięki którym zmniejszamy ryzyko zachorowania. 

Największe emocje wzbudziła u uczniów część warsztatowa. Najpierw pobrali sobie trochę komórek śluzówki. Później za pomocą płynu do zmywania usunęli błony obecne w komórce i uwolnili DNA do roztworu, dzięki czemu mogli zobaczyć „kłaczki” – wyizolowane swoje DNA.

Nie był to jednak koniec atrakcji. Dzięki pani dr. Marzenie Skrzypczak – Zielińskiej uczniowie zwiedzili instytut. Dzieci miały okazję obejrzeć specjalne urządzenia, jak chłodnie, zamrażarki, lodziarnie, szafy laminarne, prysznice po poparzeniach. Później w laboratorium mieszały ciecze, a następnie z wykorzystaniem wirówki rozdzielały mieszaniny. Wykrywały również skrobię w żywności przy pomocy płynu Lugola. Na koniec poznały właściwości suchego lodu. 

            „Noc biologów” była cennym i ciekawym wydarzeniem, dzięki któremu uczniowie mogli wzbogacić wiedzę przyrodniczą, jak i rozwijać swoją pasję. Niewątpliwie była to “noc” niezapomnianych wrażeń.