Matematyczna Liga Zadaniowa – marzec

Klasa 6

Pan Jan chce zasiać trawę na całej działce, która ma kształt trapezu prostokątnego, o obwodzie 79 m.

Boki równoległe mają długości 20 m i 14 m.

Stosunek długości nierównoległych boków jest równy 1:2.

Trawę można kupić w opakowaniach: 1kg (38 zł za opakowanie), 0,5kg (20 zł za opakowanie) oraz 250g (12 zł za opakowanie).

Na obsianie 100m2 potrzeba 2,7kg nasion.

Ile i jakie opakowania powinien kupić pan Jan? Ile zapłaci za nasiona?

Przedstaw najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

 


Klasa 7

 

Wiosenny trening

Jakub postanowił przez cały marzec uczęszczać na siłownię.

Jednorazowe godzinne korzystanie z siłowni kosztuje 9 zł.

Dostępne są także karnety: 3-godzinny, 6-godzinny, 10-godzinny, których ceny wynoszą odpowiednio 26,5 zł, 52 zł i 87 zł.

 

  1. Co powinien wybrać Kuba, by wydać jak najmniej pieniędzy, jeśli wiadomo, że zamierza uczęszczać na godzinne treningi we wszystkie poniedziałki, czwartki i soboty marca ( 1 marca przypada w czwartek)?

Uzasadnij swoją odpowiedź.

  1. Koleżanka Kuby – Ania, która już chodzi na ćwiczenia postanowiła obliczyć średnią liczbę kalorii spalanych podczas treningu na rowerku. Przez kolejnych 10 sesji treningowych w tabeli zapisywała wynik wskazywany przez przyrząd po każdym ćwiczeniu.

Jedno wskazanie napisała bardzo nieczytelnie.

Wiadomo jednak, że średnia wyników z pierwszych pięciu sesji była taka sama jak średnia wyników z ostatnich siedmiu wskazań.

Jaka była średnia liczba spalonych kalorii przez Anię podczas tych dziesięciu sesji?

Zapisz obliczenia